Domeeni Hankimine

Domeen (ingl.k domain name) on teie veebilehe sõnaline aadress, mille abil kasutajad veebilehe internetis üles leiavad. Domeen tuleb registeerida ning domeenid on unikaalsed, s.t kahte samanimelist domeeni eksisteerida ei saa. Domeenidest, nende registeerimisest ning võimalikest probleemidest me järgnevalt räägimegi.

Jaga postitust

Mis on domeen?

Domeenidest rääkides võib tuua paralleele aadressi ja postiindeksiga. Mõlemat saab kasutada, et üles leida mingi sihtkoht. Sarnaselt toimuvad ka veebimajutused. Tagaplaanil saab veebilehele minna ja ühenduse luua ainult tema IP-aadressi teades. Ebamugav on brauseri aadressireale koguaeg IP-aadresse toksida ning seoseid lehtedega meeles pidada.

Advertise lehele saabumiseks peaks sellisel juhul brauserisse tippima “advertis.ee” asemel “185.7.252.150”. Selline numbriline kombinatsioon on pikk, raske meelde jätta ning ei oma mingit seost lehe sisuga. Probleemi lahendamiseks registeeritakse domeen ehk tekstiline tõlgendus teie lehe IP-aadressist.

Source: Moz.com

Domeeni registeerimine

Domeeni registeerimine on mõistlik sisse osta teenusena. Antud teenust pakub tõenäoliselt ka teie veebimajutuse teenusepakkuja ning nende poole võiks pöörduda esimesena. Alternatiivina on olemas globaalsed teenused nagu A2, GoDaddy või Namecheap. Domeeni nimeks võiks valida midagi brandi ning firmaga seonduvat. Näiteks firma või kõige tuntuma teenuse nimi. Valitud nime kaudu hakatakse veebilehe poole pöörduma, sestap tuleb hoolikalt valida. Domeene registeeritakse tüüpiliselt aastaks ja hinnad varieeruvad 3€ kuni tuhandeteni, olenevalt nõudlusest antud domeeni järgi.

Domeen võetud?

Juhul, kui planeeritud domeen on juba kellegi teise poolt registeeritud tasuks kaaluda kolme valikut. Võimalik on samade domeeni registeerimise teenustepakkujate kaudu domeeni omanikuga ühendust võtta ning proovida neilt see ära osta. Alternatiivina on võimalik samanimeline domeen registeerida teise üladomeeniga (ingl. k top-level domain).

Kui on võetud firmanimi.com, võib alternatiivina kaaluda (üladomeenid rasvases):

  • firmanimi.ee
  • firmanimi.eu
  • firmanimi.org
  • Mõni muu teile sobiva üladomeeniga (Näiteks sihitav tegutsemisriik).

Üladomeeni muutmata jääb kolmandaks võimaluseks mängida domeeni nimega sõnamängu. Jätta või lisada tähti, et tähendus palju ei muutuks või jääks täitsa samaks.

Alamdomeenid

Alamdomeen on hierarhilisel tasemel üks aste madalamal, kui domeeni nimi ise. Alamdomeeni ei pea mujal registeerima, kui teie enda veebimajutuses, sest põhidomeen kuulub juba teile. Võimalik on luua nii palju alamdomeene kui soovite. Kõige lihtsam on seda mõista näite abil. Oletame, et soovite jagada firma teenused või osakonnad erinevatele alamlehtedele, siis võivad veebilehtede aadressid olla näiteks järgnevad (alamdomeenid rasvases):

  • teenus1.firmanimi.ee
  • osakond1.firmanimi.ee
  • teenus2.firmanimi.ee

Alamdomeene võite luua oma soovi järgi mistahes eesmärkide täitmiseks, maksate ikka ainult põhidomeeni eest (firmanimi.ee).

Tundub huvitav?

Vestleme sel teemal...

etEesti