Pilv (The Cloud)
Pilv on renditav server, millele on võimalik ligi pääseda internetiühenduse abil. Pilveteenuse rentimisel annab pilveteenuse pakkuja virtuaalse ligipääsu renditud serveriruumile ja olenevalt teenusepakkuja tingimustest on võimalik seda kasutama hakata näiteks reklaamlehe, veebirakenduse, blogi või mõne muu projekti tarbeks.
Pilveoperatsioonide puhul ei pea klient tegelema füüsiliselt arvutite paigaldamise ja võrku ühendamisega. Samuti on võimalik tänu virtualiseerimistarkvarale jooksvalt suurendada või vähendada pilve jõudlust, kettaruumi ning muid parameetreid. Füüsiliselt, aga asub antud server tõenäoliselt mõnes suures andmekeskuses ning füüsilist poolt haldavadki pilveteenuse pakkujad.
Kolm maailma kõige suuremat pilveteenuste pakkujat on hetkel Microsoft (Azure Cloud), Google (GCP) ja Amazon (Amazon EC2).
Pilveruum
Populaarne kasutusala pilvele on failihaldus, ehk kui ettevõte soovib oma dokumente digitaalselt ja tsentraalselt hoiustada ning hallata, siis on pilv selleks hea valik. Võimalik on rentida piisavalt kettaruumi ja jagada ligipääs pilvekettale ka kõigile oma töötajatele. Nii on kõik dokumendid alati kõigile töötajatele kättesaadavad.
Pilveteenuse pakkujad tagavad andmete varundamise, kättesaadavuse ja hoiustamise turvalisuse. Andmed on enamasti varundatud üle mitme regiooni, et kaitsta suuremate looduskatastroofide eest.
Lisaks on ka võimalik määrata rolle ja pääsuõiguseid vastavalt vajadusele. Sellist teenust pakuvad näiteks Google Drive, Amazon Cloud Storage või DropBox.
Arvutusjõudlus
Pilveteenuste pakkujad on kokku ostnud palju arvutikomponente (protsessorid, muutmälu) ning ühendanud need omavahel suurteks arvutiklasteriteks. Teenusena rendivad nad välja oma arvutiklastrite arvutusjõudlust.
Mida peaks tegema ettevõte, kellel on vaja töödelda suures mahus andmeid ning puudub piisav infrastruktuur? Ajutiseks andmetöötluseks pole mõistlik hakata suurt infrastruktuuri kokku ostma. Lahenduseks tarvitseb lihtsalt vastav arvutusjõudlus pilveteenuse pakkujate poolt sisse osta.
Selliseid teenuseid kasutavad näiteks teadlased, kellel on vaja projekti raames arvutusi ja andmetöötlust läbi viia või väiksemad ettevõtted, kellel puudub oma infrastruktuur.
Pilvearvutuse teenuseid pakuvad näiteks Microsoft (Azure Cloud) ja Amazon (EC2 Cloud).
SaaS ärimudel
Lõpetuseks tutvustame SaaS (Software as a Service) ärimudelit, mille puhul arendatud tarkvara paigaldatakse pilve ja renditakse kasutajatele välja. Kui ettevõte soovib läbi veebirakenduse hakata müüma mingit teenust, siis on kõige mugavam see paigaldada pilve.
SaaS ärimudelit kasutatakse palju, mõned populaarsemad on näiteks Slack, Canva ja Microsoft Office 365 pilveteenused. Samuti kasutavad SaaS ärimudelit tegelikult kõik pilveteenuse pakkujad ka ise, kuna nad müüvad läbi oma veebirakenduste pilveteenuseid.
Pilveteenuseid saab kasutada ka teist tüüpi ärimudelites, millest on rohkem juttu CloudFlare blogis või järgnevas videos.
Kokkuvõtvalt
Pilveteenused võimaldavad kõigil kasutajatel samadele failidele ja rakendustele ligi pääseda, sest arvutamine ja salvestamine toimub andmekeskuse serverites.
Teenusepakkujad vastutavad andmekeskuse serverite halduse, ühenduse ja turvamise eest pakkudes kliendile koheselt töökorras virtuaalset serveriruumi.
Pilve saab ära kasutada erinevat tüüpi IKT ärimudelite rakendamiseks, dokumentite digitaalseks hoiustamiseks ning arvutusjõudluse tellimiseks. Võimalusi on palju nii suur- kui väikeettevõtetele.